top
logo


Home
Półfinał Mistrzostw Wielkopolski 2018 - sukcesy młodych szachistów Email
Wpisany przez Łukasz Michno   
środa, 18 kwietnia 2018 20:49

Zakończyły się trwające jeden dzień Półfinały Mistrzostw Wielkopolski, będące jednocześnie Mistrzostwami Wielkopolski Wschodniej - w tym roku sprawnie zorganizowanymi w Gnieźnie.

Jak zwykle w naszym regionie, frekwencja dopisała znakomicie. 197 uczestników robi wrażenie. Miejski Ośrodek Kultury pękał w szwach!

Na Mistrzostwa wybrali się nasi reprezentanci

i zaprzyjaźnieni szachiści ze szkółki Pana Macieja Wanke, którzy liczymy już niedługo dołączą do naszych zajęć w Akademii Szachowej HETMAN Konin mieszczącej się w  ODK ZATORZE (zajęcia prowadzi kandydat Adam Białkowski). W sumie 10 wybranych młodych ambitnych i pełnych chęci do walki szachistów.

 

Wyniki przerosły moje oczekiwania. Z przyjemnością patrzyło się na skupione młode buzie, które jednocześnie czerpały ogromną radość ze Swoich poczynań.

Zawody rozegrane zostały w grupach z podziałem na chłopców i dziewczynki w kategoriach wiekowych do lat 9,11,13,15,18. Nasi grali w dwóch najmłodszych i choć dla wielu był to pierwszy tak poważny turniej (tempo 30 minut na zawodnika umożliwiało zdobywanie kategorii), to wyniki były wspaniałe.

Najlepszy wynik zgodnie z oczekiwaniami osiągnął Mateusz Michno. Choć o podium nigdy nie jest łatwo, to udało się to zrealizować - 2 miejsce i awans do finałów wojewódzkich (grupa C11 - Chłopcy do lat 11)

Rewelacją rozgrywek była Maja Wysocka (grupa D9 - Dziewcząt do lat 9). Do ostatniej partii walczyła o podium na tym trudnym terenie. Trzecie miejsce i również awans do finału w czerwcu, a dopełnieniem sukcesu jest pewnie zdobyta V kategoria. Gratulujemy i będziemy kibicować na kolejnych turniejach. Kto wie, może przyszła reprezentantka kraju? :)

W grupie C11 wystąpiło jeszcze 6 zawodników. Najbliżej awansu (10 osób) był Oliwier Kamiński (4,5 pkt z 7 partii), który zajął doskonałe 11 miejsce i jako jedyny zdobył IV kategorię (w pierwszym dla niego turnieju klasyfikacyjnym!). Pięknie zagrał również bardzo aktywny uczestnik naszych zajęć: Paweł Kazimierczak.4 pkt, 18 miejsce - był bardzo blisko zdobycia IV kategorii! Ostatecznie zdodył V kategorię szachową. Widać dobrą grę tego zawodnika. Kolejne sukcesy na pewno już niedługo. Warto zaznaczyć, że Paweł to rocznik 2008, więc za rok z pewnością powalczy o awans! Wyrównane pojedynki toczyli również pozostali zawodnicy zdobywając (ku miłemu zaskoczeniu) również V kategorie: Piotr Kulczyński, Nikodem Karmowski, Kacper Kucharski. Mimo zdobycia 3 pkt, czyli tyle samo co powyższa trójka, minimalnie do kategorii zabrakło Nikodemowi Schulz. Ale na moje oko - to tylko kwestia kolejnego turnieju :)

Ogromnym zaskoczeniem była postawa Wojciecha Egiert w grupie do lat 9 (C9). Był to pierwszy turniej w życiu tego chłopca, a świetnie sobie poradził. Pierwszy turniej i od razu V kategoria. Wierzymy, że będzie dalej czynił tak szybkie postępy. Ani na krok nie ustępował mu w tym turnieju Jan Sikorski, co udokumentował również niespodziewanym zdobyciem V kategorii. Ładne partie rozgrywał zaprzyjaźniony z naszym klubem Dariusz Jałoszyński. Mimo posiadania przewagi, często decydował się na remisy - co bardziej było spowodowane jeszcze młodym wiekiem i respektem wobec starszych rówieśników. Ale już niedługo będziemy widzieć jego duże postępy :)

Bardzo miło było spędzić czas wśród tak zdolnych juniorów. Trzeba trzymać za nich kciuki, by zapał do kolejnych treningów tylko rósł i byśmy mogli oglądać coraz piękniejsze ich partie i obserwować znakomite wyniki!

Ogromne podziękowania za przygotowanie zawodników dla Pana Adama Białkowskiego oraz Pana Macieja Wanke.

WYNIKI CHŁOPCÓW DO LAT 11

WYNIKI CHŁOPCÓW DO LAT 9

WYNIKI DZIEWCZYNEK DO LAT 9

Poprawiony: czwartek, 19 kwietnia 2018 08:07
 

bottom